Restoran Arama Ekranı
Paket ServisOtoparkKablosuz İnternet
Beyoğlu’nun Iceberg’i Cafe Krepen…
FARUK ALTUN
Cafe Krepen’in işletme sahibi FARUK ALTUN; yemeklerini, şık dekorasyonunu, mekanın sıcak ortamını ve yapmayı hedefledikleri yeniliklerle Cafe Krepen’i hangirestoran.com’a anlattı.

Cafe Krepen; İstiklal Caddesi’nde Halep Pasajında bulunuyor. Girişine aldanıp küçük bir mekan olduğunu düşünmeyin. Kapıdan girdiğinizde alt salonu, üst katı, arka bölümü, kış bahçesi, teras / bahçesi ile Beyoğlu’nun en geniş mekanlarından bir tanesi. Ortamın sıcak ve rahat atmosferi daha girişte fark ediliyor. Yemekleri ise göz zevkinize hitap ederken, damağınızda unutulmaz bir lezzet bırakıyor. Özellikle Fajitasını mutlaka denemeli, tatlı olarak ise; Tiramusu’nun tadına bakmalısınız. Geçen yaz teras/ bahçesi ile keşfettiğim, ardından kış aylarında da uğrak mekanım olan Cafe Krepen’in işletme sahibi FARUK ALTUN; yemeklerini, şık dekorasyonunu, mekanın sıcak ortamını ve yapmayı hedefledikleri yeniliklerle Cafe Krepen’i hangirestoran.com’a anlattı.

Cafe Krepen ne kadar zamandır hizmet veriyor ?

1,5 yıldır hizmet veriyor.

Cafe Krepen’in kapasitesi ne kadar ?

6 bölümden oluşuyor. Alt salon, üs salon, orta salon, kış bahçesi ve teras bahçe. Toplamda 250 kişilik bir kapasite yaratmayı planladık.

Cafe Krepen’de hangi ülke mutfağı daha ağırlıkta ?

Genel anlamda dünya mutfağından çeşitler sunuyoruz. Lezzetli makarnalar, aperatif yiyecekler, alkollü alkolsüz kokteyl seçenekleri Meksika mutfağından fajita ve son olarak özel pizza ustaları ile anlaşarak menümüze 20 farklı çeşit pizzayı da dahil ettik. Cafe Krepen; bundan sonra çeşit çeşit makarna ve pizzaları ile istiklal Caddesi’nde küçük bir İtalya olacak.

Cafe Krepen’in isim hakkı bize ait ancak şu anda şubeleşme gibi bir düşüncem yok. İstiklal Caddesinden başka yerde yaşayamam. Şubeleşen yerlerin kalitesini ve samimiyetini bozduğuna inanıyorum. Ben işimin başında olmaktan keyif alan bir insanım. Ve bir şubem daha olursa iki taraftan birini gözden çıkartmam gerekir bunu da şu anda düşünmüyorum.

Müşterilerinizin en çok beğendiği yemek nedir ?

Şu anda masalara da bakarsanız, en çok tercih edilen yemeğimiz Fajita. İnsanlar özellikle Fajita yemeğe geliyorlar buraya. Ve köftemizde çok özeldir. Müşterilerimizin köftelerimiz hakkında izlenimi “Annemizin Köftesi”

Peki Faruk Altun Cafe Krepen’de en çok neyi yemeği sever ?

Kolestrolüme dikkat ettiğim için çok fazla yemek yiyemiyor. Ama günde mutlaka 3 tabak çorba içerim. Ve burada yapılan türk kahvesini çok beğeniyorum. Her ne kadar makinede yapılıyor olsa da kıvamı tam yerinde.

Cafe Krepen’in hizmet vermek istediği kitle nedir ?

Keyifli ve kaliteli vakit geçirmek isteyen herkes. Şu anda işletmemize gelenler; çalışan kesim, edebiyatçılar, öğrenciler ve % 70 ağırlık olarak bayanlar. Yıllardır Beyoğlu’nda olmak ve Cafe Krepen’den önce aynı yerdeki müzik marketi işletmekten dolayı insan sarraflığım var. Gelen kişilerin yüzüne baktığımda ne iş yaptıklarını, ne yiyeceklerini anlayabiliyorum. Birde akşamları günlük gazetelerin kırışıklıklarına bakar o gün gelen müşteri kitlesini okuduğu gazetelerden anlarız.

Gelenlerin % 70’ini ayanların oluştuğunu söylüyorsunuz bunun en önemli nedir sizce ?

Cafe Krepen’in oldukça rahat bir ortamı vardır. Buraya 4 kişilik bir bayan grubu ile geldiğinizde gönül rahatlığı ile günün stresinden kurtulur, afiyetle yemeğinizi yer, kahve falınıza bakabilirsiniz.

Krepen’in ismi nerden geliyor ?

Ben bundan 20 yıl önce Krepen Pasajında bir kasetçide çalışırdım. Krepen ismi bu pasajdan, o pasajı yapan mimarın isminden geliyor.

Krepen ismi ile şubeleşmeyi düşünüyor musunuz ?

Cafe Krepen’in isim hakkı bize ait ancak şu anda şubeleşme gibi bir düşüncem yok. İstiklal Caddesinden başka yerde yaşayamam. Şubeleşen yerlerin kalitesini ve samimiyetini bozduğuna inanıyorum. Ben işimin başında olmaktan keyif alan bir insanım. Ve bir şubem daha olursa iki taraftan birini gözden çıkartmam gerekir bunu da şu anda düşünmüyorum.

Cafe Krepen’de yapmayı düşündüğünüz yeni projeleriniz var mı ?

Cafe Krepen olarak oturmuş bir menü zenginliğimiz var. Ama menümüze biraz daha çeşit katmak istediğimiz için özel pizza ve makarnaları ekliyoruz çok yakın zamanda. Mekan olarak ise yapmak istediğimiz şey; teras / bahçemizi baharda, yemyeşil bir botanik bahçesi yapmak. İnsanlar İstiklal Caddesi’nde yürürken kapımızdan girip bir üst kata çıktıklarından kendilerini başka bir dünyada hissetmelerini sağlamak istiyoruz. Ve iç mekanların da bazı köşelerinde renk ve ambiyans olarak değişiklikler yapacağız. Değişiklikler iyidir insanları ve mekanları canlı tutar.

İstiklal Caddesinde uzun yıllardır bulunuyorsunuz, Beyoğlu’nun dününü ve bugünü sizden dinleyebilir miyiz ?

Bana göre İstiklal Caddesi gibi bir yer, değil Türkiye’de dünyada yok. Burası bir tiyatro sahnesi kıvamında bir cadde. İnsanlar bu caddeye adım attıklarında; gün içindeki kimliklerinden, iş stresinden kurtulup daha rahat, daha sakin bir hale bürünüyorlar. Hep söylenir, “ah nerde o Beyoğlu’nun eski Pera zamanları” diye. Bana göre İstiklal caddesi şimdi kendini buldu. Papyonlu beyler, döbiyesli hanımlar yerine; özgür gençler, rahat iş adamları, keyifli bayanlar görüyoruz. Bana göre İstiklal Caddesi’ne yakışan sahne bu…

© Copyright 2008 Hangirestoran.com fanatik.com.tr