Restoran Arama Ekranı
Paket ServisOtoparkKablosuz İnternet
Anzer Sofrası
Toplam 8 Resim
Mutfak Tipi :
Türk Mutfağı, Yöresel Mutfak
İletişim
Adres :  Kefeliköy Bağlaar Yolu Cad No:5  Merkez Sarıyer / İstanbul
Tel : 0212 223 25 33
Web Adresi : www.anzersofrasi.tr.cc
Ödeme Şekli
Restoran Özellikleri
 LCD Ekran TV
 Paket Servis
 Sigara İçilmeyen Bölüm
 Bahçe
 Fiks Menü
 Otopark
 Rezervasyon Gereklidir
 Teras
 Vale
Restoran Açıklama

Anzer Sofrası’nı kısaca tanımlamak gerekirse, Doğu Karadeniz mutfağı olarak hizmet veren bir aile restoranı olduğu söylenebilir. Ama bir o kadar da yetersiz kalır bu tanım; çünkü burası aslında bir konsept lokanta. Ana mönüde kullanılan tüm malzemeler yörelerinden, Doğu Karadeniz’den geliyor ve yemekler yöresel özellikleri değiştirilmeden, orijinal reçetelerine-yöresel tariflerine bağlı kalınarak yapılıyor, ve bunun için mutfağa Temel Usta giriyor, ana yemekleri kendisi yapıyor.

 Lokantanın ana hammaddesi olan kuru fasulye ise Erzurum, Hortuk’tan, diğer adıyla İspir’den geliyor. Beş saat boyunca, her saat başı asidi alınan ama öncesinde bir gece boyunca suda bekletilen fasulye böylece gaz yapmıyor, mideyi rahatsız etmiyor. Anzer sofrası’nın kuru fasulyesi ünlü olmayı hak ediyor; çünkü yapımında hiçbir kaçak madde bulunmuyor. Et kolesterol yapmaması için iki kez haşlanıyor, biber salçasıyla, bakır tencerede susuz olarak pişiriliyor.  Temel Fıstık için bir yemek sağlığa ve hemen herkesin damak zevkine hitap edebilmeli.
 
 
İşletme sahibi Temel Fıstık onüç yaşından bu yana aşçılık yapan işini dayısı Hüsrev ustanın yanında öğrenmiş. Altı yıl birlikte çalıştığı dayısından yalnızca aşcılığı değil, aşçılığın ve işletmeciliğin sistemini de öğrenmiş. Şimdi kendi dükkanı için çalışıyor ama hiç hak yemden “bu dayımın sistemidir” diyor. “ ben de, zaman içinde kendi farkımı ortaya koydum tabi ki ama Hüsrev’le Anzer arasında fark varsa da buna müşteri karar vermeli. Herkesin ustalıkla ayrı bir mahareti vardır. Bunu kabul etmek gerekir”.
 
Temel fıstık 1977’de İstanbul’a geldikten sonra Divan’da komilik yapmış. Ardından Gelik ve Beyti’de aşçı yardımcılığı ve salon şefliği yaparak iş hayatına devam etmiş. 1981 yılında Şirinevler’de ilk kez kendi restoranını açıp;: adını da “Gülen Restoran” koymuş. Bundan dört yıl önce, 2001 de Anzer Sofrası’nı kurmuş.
 
© Copyright 2008 Hangirestoran.com fanatik.com.tr